Kas ir BARF?

BARF  - „Biologically Appropriate Raw Food” ir saīsinājums “ no bioloģiski atbilstošas neapstrādātas pārtikas vai kauliem un neapstrādātiem pārtikas produktiem. BARF pārtikas filozofija un sastāvs ir ļoti vienkāršs - tas ir sabalansēts ēdiens, kas sastāv no neapstrādātas gaļas, subproduktiem un kauliem. To var papildināt ar dārzeņiem, jogurtu vai olām. Tā ir barība, kas apmierina mūsu mājdzīvnieku ēšanas paradumus, kuri ir veidoti miljoniem gadu dzīvojot savvaļā. Vilks mežā medī mazus zvērus, ko var noķert, apēdot tos visus, lielākiem zvēriem atstājot pāri tikai galvas kausu un kakla skriemeļus. Suņi selekcijas rezultātā ir daudz mainījušies uzvedības un izskata ziņā no vilkiem, bet to uztura vajadzības nav mainījušas gandrīz nemaz. Neraugoties uz ārējām šķirņu atšķirībām, visu suņu un kaķu priekšteči ir savvaļas dzīvnieki, ar kuriem tie dala kopīgu ģenētisko kodu. 

Jūsu suns ir gaļēdājs. 5 lietas, kas par to liecina

  1. Suņa siekalas nesatur amilāzi. Amilāzes trūkums izraisa aizkuņģa dziedzera pārslodzi, jo tas ir spiests uzņemties pilnu atbildību par ogļhidrātu sagremošanu.
  2. Īss un vienkāršs gremošanas trakts. Pateicoties augstajam kuņģa PH līmenim, proteīni un dzīvnieku tauki tiek viegli un ātri sagremoti īsajā zarnu traktā.
  3. Zobu un žokļa uzbūve. Plašs mutes atvērums, kas ir piemērots lielu gaļas gabalu rīšanai. Īsi un asi zobi gaļas saplosīšanai.
  4. Glikoneoģenēze. Suņi kā primāro enerģijas avotu izmanto proteīnu un taukus, nevis ogļhidrātus.
  5. Insulīna atbildes reakcija. Ogļhidrātiem bagāta barība izraisa spēcīgu insulīna atbildes reakciju, kā rezultātā tiek atbrīvots lielāks glikozes daudzums, kas uzkrājas ķermeņa tauku veidā. Tas var veicināt liekā svara un diabēta rašanos.                                                                       

Svaigēšana sevī ietver visu dabisko un sunim un nepieciešamo vajadzīgajās proporcijās – 80% muskuļgaļa, 10% ēdamie kauli, 5% akna, 5% citi orgāni (niere, sēklinieki, smadzenes, liesa), vēl var pievienot līdz 10% dārzeņus, bet dārzeņus ieteicams blenderēt, jo citādāk tie organismā sunim ļoti slikti pārstrādājas un viņš nesaņem vērtīgās uzturvielas un vitamīnus. Svarīgi iegaumēt, ka gaļēdājiem nav visi nepieciešamie pārstrādes mehānismi, lai tie sagrauztu un sagremotu augu valsts produktus, kā tas ir cilvēkiem. Suņiem nav tādi zobi, žokļa uzbūve un siekalu enzīmi, lai šo sagremošanas procesu uzsāktu jau mutē, tāpēc šo barību pirms tam sagatavo. 

Kaķi

Kaķiem ir nedaudz citādāk kā suņiem. Kaķiem dārzeņi nav nepieciešami nemaz, viņu ēdienkarte sastāv no 84% muskuļgaļas, 6 % ēdamie kauli, 5 % akna, 5% citi orgāni (tieši tādi paši kā suņiem). Kaķiem ieteicamā dienas deva ir 3% no viņa svara, aktīvākiem kaķiem varat devu palielināt uz 4%, savukārt gausiem gulētājiem samazināt uz 2%. 

                                  

Taurīns kaķiem 

Kaķi nevar izveidot savu taurīnu no citiem aminoskābju veidojošiem blokiem, tāpēc ir svarīgi nodrošināt diētu,nodrošinot pietiekami daudz taurīna. Kaķi nespēj sintezēt pašu taurīnu, jo to minimālā enzīmu aktivitāte ir cisteīna dioksigenāze un cisteīns sulfīnskābes dekarboksilāze. Kaķiem ir jāsaņem taurīna prasības no to upura muskuļu audiem. Taurīns ir būtiska aminoskābe, kas nepieciešama, lai uzturētu pareizu acu un sirds darbību; bet tas arī ir svarīgi augļa attīstībai, augšanai, reprodukcijai, neiromodulācijai, redzei, dzirdei,  trombocītu veidošanās asinīs, imūnās atbildes reakcijai, antioksidācijai un ražošanas sēnītes iedarbībai. 

Muskuļu gaļa satur diezgan daudz taurīnu. Taurīna daudzums gaļā ir atkarīgs no tā, cik daudz muskuļu strādā. Tumšāka gaļa norāda uz grūti strādājošiem muskuļiem, tādējādi paaugstinot taurīna līmeni. Sirds, kas ir visgrūtāk strādājošais muskuļi organismā, satur visaugstāko taurīna daudzumu.

Lielākiem dzīvniekiem, piemēram, liellopiem, ir zemāka taurīna koncentrācija. Mazākiem dzīvniekiem ir daudz augstākas taurīna koncentrācijas. Taurīns ir bagātīgs vairumā zivju, putnu un grauzēju. 

                            

Ko drīkst dot?

Visa veida gaļu, kas ir pieejama. (protams, ja sunim vai kaķim nav alerģija pret kādu no gaļas veidiem). Pieejamākie proteīna avoti– vista, tītars, pīle, zoss, liellops, cūka, jērs, trusis, paipala. Ja ir pieejama meža gaļa, tad to arī droši var dot, tikai iepriekš vēlams saldēt 2-3 nedēļas, lai, ja ir kādi parazīti, tad tie neizdzīvotu. Zivis ir vērtīgs omega 3 un olbaltumvielu avots. Vērtīgākās zivis ir lasis, siļķe, makrele, sardīnes. Lielākiem suņiem droši var dot grauzt veselu laša galvu. Mazākiem dot 1/3 no makreles. Atceraties, ka sunim un kaķim jānodrošina vismaz 4 dažādi dzīvnieku gaļa, jo katrā gaļā atšķiras uzturvielu daudzums, tāpēc jānodrošina pēc iespējas lielāka dažādība.

Kauli

Ēdamie kauli ir – spārni, kājas, ribas, muguras, astes, kakli, galvas. Kā labs vēdera cietinātājs der arī liellopa trahejas, tiem, kas baidās dot kaulus.

Kaulus drīkst dot TIKAI SVAIGUS.

Kaķiem un maziem suņiem

  • Vesela paipala
  • Vistu spārns
  • Pīles kāja
  • Vistu kakls

Vidējiem suņiem

  • Vistu muguras
  • Pīles kakls
  • Vistu ceturtdaļas
  • Cūku astes
  • Pīles spārns

Lieliem suņiem

  • Vesels trusis
  • Tītara kakls
  • Jēra galva
  • Cūkas kāja
  • Tītara kāja 

Bīstamie kauli

Vārīti, kūpināti un dehidrēti kauli ir bīstami. Šie kauli ir sausi un trausli. Tas notiek tāpēc, ka ļoti pagatavošana maina kaulu struktūru un noņem visu mitrumu. Šos kaulus nekad nedrīkst barot.

Kāpēc ir jādod kauli? Sausajā barībā ir klāt vielas, kas regulē suņa izkārnījumus, bet barojot naturāli to darāt jūs. Būtībā izkārnījumi ir tie pēc kā jūs skataties, vai viss ir labi. Kauli ir vienīgie, kas cietina suņa vēderu. Kā arī nodrošina organismu ar vajadzīgo kalcija un fosfora devu.

Orgāni un subprodukti

Orgāni satur visvairāk vitamīnus no visiem gaļas produktiem. Aknas satur ļoti daudz A vitamīna, tāpēc aknu pārdozēšana nav vēlama un var izraisīt sunim caureju. Orgāni satur B vitamīnu (B1, B2, B6, folskābe, & B12), kā arī D vitamīnu. Organiskā gaļa tiek pakļauta arī tādām minerālvielām kā fosfors, dzelzs, varš, magnijs un jods, un tie nodrošina svarīgus taukos šķīstošos vitamīnus A, D, E un K. Jāatceras, ka sirds, plaušas, kuņģis pieder pie muskuļgaļas, bet tos nevajadzētu dot vairāk par 15% no dienas devas.

Aknas

Svaigas aknas spēj nodrošināt organismu ar nepieciešamo daudzumu vitamīnu un minerālvielu dienas normu. Tāpēc aknas ir īpaši ieteicamas grūtām kucēm un kucēniem.

Aknās izstrādājas īpaša viela – heparīns, kuru medicīnā izmanto, lai normalizētu asins sarecēšanu. Tās iesaka lietot arī sirds asinsvadu, nervu slimību gadījumos, ja ir problēmas ar asinsvadiem. Aknas satur hromu, kas palīdz, ja ir ateroskleroze un diabēts. Aknu raksturīgākā iezīme – to sastāvā ir dzelzi saturošas olbaltumvielas. Galvenā no tām ir ferritīns, kas satur vairāk nekā 20 procentus dzelzs. Sastāvā ir arī fosfors, kālijs, nātrijs, kalcijs, magnijs un varš. 

 

Liellopu kuņģis

Kuņģis ir subprodukts, ko ieteicams dot vairumā savam sunim, apmēram 15- 20% no visas gaļas devas. Slimiem suņiem vai ar gremošanas traucējumiem pat var dot vairāk. Tas satur ideālu kalciju: fosfora attiecību līmeni, taukus, vitamīnus, mikroelementus, *labās baktērijas* un ideāli kopj zobus. Kuņģī ir daudz olbaltumvielu. 70% šī proteīna satur 7 aminoskābes, kas pilda svarīgākās funkcijas jūsu suņa ķermenī, tai skaitā muskuļu veidošanos un visu organisma sistēmu darbības uzlabošanu, gan imūnās sistēma, gan audu atjaunošanu līdz pat urīna izvada-sistēmai.

Fermenti

Tikai svaigs kuņģis satur dabiskos gremošanas fermentus. Dabīgie fermenti veicina gremošanas procesu, uzlabojot barības vielu sadalīšanos. Jo vairāk gremošanas enzīmu ir pieejams, jo vairāk vitamīnu, minerālu un izmantojamās enerģijas jūsu mājdzīvnieks varēs saņemt no pārtikas.

Kuņģis satur barības vielas, kuras, iespējams, jūsu sunim nav tik pieejamas no citiem avotiem. Piemēram, ja jūsu suns ēd zāli. Zālēdājiem, kā govīm un aitām, organismā ir dažādi gremošanas enzīmi, lai sagremotu barību, ko viņi parasti ēd. Sunim, galvenokārt gaļēdājam, ir dažādi gremošanas enzīmi, lai sagremotu neapstrādātas gaļas produktus, līdzīgi, kā savvaļas dzīvniekiem. Iekļaujot suņa barībā atgremotāju kuņģi, jūs piešķirat tiem vairāk izmantojamo barības vielu.

 Minerālvielas

Kuņģī ir lielisks kalcija un fosfora attiecības līmenis, kā arī optimāla Omega 3 līdz Omega 6 taukskābju attiecība, padarot to uzturu sabalansētu. Kuņģa gaļai arī ir skāba pH, ļaujot Jūsu sunim vieglāk sagremot barību – īpaši iesaka suņiem, kam ir jūtīgi vēderi un bieži gāzējās.

Kuņģī ir augsts sirds veselībai nepieciešamo nepiesātināto taukskābju daudzums, kas ir gandrīz 50% no kopējā taukskābju daudzuma. Šīs taukskābes nodrošina kvalitatīvu, ilglaicīgu enerģiju un palielina veselībai tik nepieciešamo ABL (augsta blīvuma lipoproteīnu) holesterīnu.

Cik daudz dot?

Pieaugušam sunim būtu jādod 2-4% no viņa svara atkarībā no fiziskās aktivitātes. Kucēniem ir nedaudz citādāk.

  • 2-4 mēnešus veci 8-10% no svara (3 ēdienreizes)
  • 4-6 mēnešus veci 6-8% no svara (3 ēdienreizes)
  • 6-8 mēnešus veci 4-6% no svara (2 ēdienreizes)
  • 8-12 mēnešus veci 3-4% no svara (2 ēdienreizes)

Graušana, plēšana.

Tā kā esam noskaidrojuši, ka suns ir gaļēdājs un plēsējs, tad skaidrs, ka kaulu graušana un gaļas plēšana viņam sagādā baudu un prieku. Diemžēl ēdot sauso barību suns graudiņus nekož, bet tikai norij. Suns spēj norīt lielus gabalus. Nav jāsatraucas, ka jūsu suns norij palielu gabalu, tāpēc nav jēga gaļu griezt mazos gabalos, suns to vienkārši iesūks iekšā. Tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties sunim atbilstoša izmēra kaulus, lai suns neaizrītos. Ja gribat iemācīt sunim ēst lēnāk un nerīt visu lejā, tad dodat lielus gabalus (lielākus par viņa galvu) un saldētus, tos viņam būs jāgrauž. Vēl varat darīt tā, ka nav obligāti sunim jānograuž viss kauls vienā reizē, piemēram, varat iedot veselu tītara kaklu un kad pusi ir nograuzis, tad varat iemainīt pret kādu kārumu vai mazu gaļas gabalu. Iemainīt ir svarīgi, lai suns nesāktu sargāt savu ēdienu, ja vislaik viņam to atņemat. 

Pāriešana no sausās barības uz svaigo barību.

Vispareizākais variants ir pāriet pavisam lēnām un nesteidzīgi. Sākumā pielikt vienu ēdamkaroti ar gaļu pie sausās barības, lai suns pierod pie jaunās garšas, smaržas. Citi suņi uzreiz metas virsū gaļai, citi piesardzīgi pagaršo. Tad lēnām ar katru dienu varat palielināt gaļas daudzumu un samazināt sausās barības devu. Jāvēro suņa vēdera izeja, ja viss ir kārtībā, tad turpinat! Bet nav jānobīstas arī, ja sunim ir caureja, tas pieder pie lietas, jo suņa organismā notiek lielas pārmaiņas.  

Papildus produkti

  • Lauku olas, paipalu olas, droši var dot ar visu čaumalu. Lielāko daļu tauku veido nepiesātinātās taukskābes, tai skaitā  omega 3 un omega 6 taukskābes. Olās ir tādas organismam nepieciešamas uzturvielas kā cinks, selēns, retinols un tokoferoli. Čaumala ir lielisks kalcija avots. Galvenais dot lauku olas, jo tās ir vērtīgākas par veikalā nopērkamajām un nav apstrādātas ar ķīmiju.
  • Čia sēklas. Omega 3 un šķiedrvielu avots.
  • Spirulīna – pasaulē vērtīgākā pārtikas piedeva! Spirulīnas galvenā sastāvdaļa ir ļoti kvalitatīvs olbaltums, taču tā koncentrēti satur arī daudzus citus svarīgus vitamīnus un minerālvielas, piemēram, B grupas, C, D, A un E, kāliju, kalciju, varu, dzelzi, magniju, mangānu, fosforu, selēnu, nātriju, cinku u. c.
  • Kokosriekstu eļļa. Kokosrieksti satur ķēdes triglicerīdus, kas metabolizējas citādi nekā citi triglicerīdi. Šo tauku izmanto kā enerģijas avotu, ko tieši nogādā aknās, nevis uzglabā kā taukus. Tāpēc MCT kokosriekstos var palīdzēt stimulēt Jūsu suņa organisma vielmaiņu, izraisot svara zudumu un svara pārvaldību. Kokosrieksts ir pazīstams arī ar detoksikācijas iedarbību uz ķermeni. Iesakam sākt ar mazu devu, vēlak to var palielināt. 
  • Laša eļļa ir bagāta ar olbaltumvielām, vitamīniem un ar Omega 3, kas izveido un uztur veselīgas locītavas, stimulē kaulu struktūras augšanu un palīdz nodrošināt skaistu, spīdīgu kažoku. Arī Sirds un asinsvadi gūst labumu no polinepiesātinātām taukskābēm.

                          

 

Šis viss liekas ļoti sarežģīti, vai ne? Bet neuztraucaties, mēs jums esam atvieglojuši dzīvi un ir radīta jau gatava suņu svaigā barība ar jau sabalansētu saturu.

 

+ dabiski vitamīni dod iespēju sunim izskatīties labāk, uzturot labu ķermeņa kondīciju

+ skaistāks, mīkstāks, spīdīgāks kažoks

+ mazāk izteikts suņa aromāts

+ tīri, balti zobi, svaiga elpa 

+ suņi ir emocionāli stabilāki, paklausīgāki, vieglāk apmācāmi

+ samazinās slimību risks, īpaši alerģiju, gremošanas problēmu, diabēta, vēža un citu

                  

Ticat mums, Jūsu suns un kaķis Jums būs pateicīgs par Jūsu izvēli! 

 

Teksta autors: Robina Lība Dravniece

Izmantotā literatūra:

https://perfectlyrawsome.com/

https://www.dogsnaturallymagazine.com/why-organ-meat-is-important-for-the-raw-fed-dog/

http://www.rawmeatybones.com/petowners.php

Raw and natural nutrition for Dogs, Lew Olson, PhD

Seminārs "Dabīgā ēdināšana gaļēdājiem" Lektori : Ilze Pētersone Mag.Vet.Med.,LFHom (Vet) un Anete Freiberga serticēta veterinārārste. 

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko pārlūkošanas pieredzi. Lasīt vairāk Sapratu